عضویت در خبرنامه

اخبار مراکز

دبیر خانه کارگر تبریز: تعاونی‌ها در حال تعطیلی هستند

2156  تعداد بازدید  |  دوشنبه 2 آذر ماه 1394

دبیراجرائی خانه کارگر تبریز خواستار اصلاح قوانین موجود شد، اخذ مالیات بر ارزش افزوده موجب شده تا اختلاف 9 درصدی درآمدی با فروشگاه‌های بخش خصوصی به وجود آید و بر همین اساس برخی تعاونی‌ها در حال تعطیلی هستند.

نماینده تعاونیهای مصرف کارگری استان آذربایجان شرقی در مجمع اتحادیه امکان

تعاونی‌ها در حال تعطیلی هستند/ رکود بیشتر در فروش تعاونی‌های مصرف

دبیراجرائی خانه کارگر تبریز خواستار اصلاح قوانین موجود شد و گفت: اخذ مالیات بر ارزش افزوده موجب شده تا اختلاف 9 درصدی درآمدی با فروشگاه‌های بخش خصوصی به وجود آید و بر همین اساس برخی تعاونی‌ها در حال تعطیلی هستند.

به گزارش واحد خبری خانه کارگر تبریز ، کریم صادق‌زاده نماینده تعاونیهای مصرف کارگری استان در مجمع اتحادیه امکان ظهر امروز در نشست با نمایندگان تعاونیهای مصرف کارگری استان در مجمع اتحادیه امکان و سرپرستی اتحادیه امکان مرکز تبریز و هیئت مدیره اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن کارکنان دولت در تبریز با معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه دولت تدبیر و امید توجه خاصی به تعاونی‌ها و تعاونگران دارد، اظهار داشت: رشد 25 درصدی در زمینه تعاونی‌ها هدفی است که امیدواریم با کار و تلاش به آن برسیم.

وی ادامه داد: در زمینه تعاونی‌های مسکن کارگران فعالیت گسترده‌ای داریم و برای ساخت و تهیه مسکن برای کارگران فعالیت زیادی انجام شده و در زمینه مسکن اجتماعی نیز برنامه‌های خوب ما آغاز شده است.

صادقزاده اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم برای افراد نیازمند در قشر کارگران و بازنشستگان مسکن‌های مناسبی تهیه کنیم و خدمات عالیه ارائه شود و در این راه زیرساخت‌ها و فعالیت‌ها در حال انجام است.

وی گفت: یکی دیگر از موضوعات مهم دیگر فعال‌سازی بیشتر تعاونی‌های مصرف است و لایحه اصلاحی دولت در زمینه مالیات بر ارزش افزوده امیدی تازه در تعاونی‌های مصرف ایجاد شده تا امکان رقابت بهتر برای تعاونی‌های مصرف با بخش‌های دیگر فراهم شود.

صادق‌زاده خواستار اصلاح قوانین موجود شد و گفت: اخذ مالیات بر ارزش افزوده موجب شده تا اختلاف 9 درصدی درآمدی با فروشگاه‌های بخش خصوصی به وجود آید و بر همین اساس برخی تعاونی‌ها در حال تعطیلی هستند.

وی ادامه داد: میزان فروش تعاونی‌های مصرف در 8 ماهه سال‌جاری با رکود بیشتری مواجه شده و تنها 8 میلیارد تومان فروش داشته‌ایم و این در حالی بود که سال گذشته 17 میلیارد تومان فروش داشته‌ایم.

دبیراجرائی خانه کارگر تبریز تاکید کرد: تعاونی‌های مصرف می‌توانند مانند سدی استوار در برابر مشکلات اقتصادی بایستند و تجربه‌های سال‌های اخیر موید این معناست.

صادق‌زاده تصریح کرد: فراهم کردن موجبات رشد تعاونی‌های مصرف موجب کاهش هزینه‌ها و قیمت‌ها شده و امکان رقابت با بخش خصوصی که فرار مالیاتی دارند مهیا شود.

وی یادآور شد: توزیع کالاها توسط تعاونی‌های مصرف صورت گرفته و در آینده نیز با برنامه‌ریزی‌های موجود انجام خواهد شد و امیدواریم حرکت‌های خوبی صورت گیرد و مشکلات حل شود.

وی تنش در جامعه کارگری شهر تبریز را در بین سایر شهرها و استانها کمتر دانست و گفت: با وجود جمعیت زیاد کارگری در تبریز کمترین تنش‌ها وجود داشته است و رونق اقتصادی مطلوب و قابل توصیف و رقابت با سایر استانها در سایه توجهات ویژه استاندار محترم ومدیران کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی و صنایع و معادن و تجارت استان و سرمایه گذاران و صاحبان صنایع هستیم که بایستی حمایت جدی و اصولی در دولت تدبیر و امید از بخشی کار و تولید و صنعت در خطه آذربایجان در جهت اشتغال پایدار به عمل آید. 

معاون وزیر تعاون خبر داد : صادرات یک میلیارد و 300 میلیون دلاری در بخش تعاون در سال گذشته

به گزارش خبری معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از صادرات یک میلیارد و 300 میلیون دلاری بخش تعاون در سال گذشته خبر داد و گفت: تعاونی ها می توانند با افزایش بهره وری این میزان را به سه برابر افزیش دهند .

سید حمید کلانتری در دیدار با نمایندگان تعاونیهای مصرف کارگری استان در مجمع اتحادیه امکان و سرپرستی اتحادیه امکان مرکز تبریز  و اعضای هیات مدیره شرکت های تعاونی مسکن کارکنان دولت آذربایجان شرقی در تبریز با تاکید بر ضرورت افزایش بهره وری در تعاونی اظهار کرد: تعاونیها باید با آموزش بهره وری کار آمدی خودشان را بالا ببرند و با مد نظر داشتن برند به صادرات بیاندیشند .

وی آموزش و توانمند سازی مدیران را یکی از بحث های اساسی در حوزه تعاون دانست و گفت: تعاونی ها  نیازمندان گذراندن آموزش های بهره وری هستند .

کلانتری تعداد اعضای تعاونی های کشور را 11 میلیون نفر ذکر کرد و افزود: تعاونیها در بیش از 100 رشته کاری از جمله پوشاک ، صنایع غذائی ، معدن و مسکن نقش موثری در اقتصاد کشور ایفاء می کنند .

معاون تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بخش تعاون را یکی از سه بخش اقتصادی در امر توسعه کشور دانست و گفت: اگر تعاونی ها با همدیگر رایزنی و تعامل داشته باشند نیازی به کمک دولت ندارند .

کلانتری بخش تعاون را دارای توانمندی و پتاسیل ناشناخته بالا توصیف و خاطر نشان کرد: 750 تعاونی دهیاران با پوشش جمعیتی 11 هزار دهیار ظرفیت بزرگی برای ارائه خدمات و توسعه روستاها به شمار می رود .

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تمیهدات مناسبی در راستای مالیات ارزش افزوده 9% انجام یافته و اتاق تعاون در بخش جریمه های مالیات بر ارزش افزوده ابلاغ گردیده و در تلاش هستیم نسبت به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تعاونی ها توسط دولت از طریق تدوین لایحه اصلاحی این قانون هستیم.

ایشان نقش تعاونیهای مصرف را در اشتغال زائی مهم توصیف کرد و نقش اتحادیه های امکان و اسکان را در عرصه   تهیه و توزیع کالا و حمایت از کالاهای ایرانی و همچنین در عرصه تهیه و احداث مسکن کارگران ستود .

وی توجه به انتخاب هیات مدیره قوی را عامل مهمی در موفقیت و توسعه تعاونی ها و افزایش بهره وری آن دانست و گفت: اعضای تعاونی ها در انتخاب هیات مدیره و انتخاب افراد کارشناس و متخصص دقت کنند .

مدیر کل کار رفاه و امور اجتماعی آذربایجان شرقی نیز از احداث 16 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی های مسکن استان خبر داد و گفت: 11 هزار واحد مسکونی تحویل داده شده است و بقیه نیز تا پایان شهریور 95 تحویل داده می شود .

میر احد حسینی  با بیان اینکه دو میلیون و 500 هزار نفر در استان عضو تعاونی ها هستند افزود: تعیین تکلیف تعاونی ها سهام عدالت در استان در اولویت قراردارد و اگر تعاونی ها سهام عدالت در شکل جدید ادامه فعالیت دهد موثر خواهد بود .