عضویت در خبرنامه

سخن روز

پيام اتحادیه امکان به مناسبت فرا رسيدن دهه محرم

72  تعداد بازدید  |  شنبه 1 مهر ماه 1396

محرم و عاشورا در تابلو روزگاران اگر چه در صدر مصائب هستی است اما بزرگترین مکتب بیداری و آزادگی و معنویت و عرفان است و الهام بخش همیشگی مظلومان عالم بوده است واین حقیقتی است که تار و پود ایران اسلامی با این فرهنگ آمیخته است و انقلاب ما با نام حسین گره خورده است و تا نفس باقیست همین خواهد بود و چه فوزوسعادتی از این برتر و بالاتر؟

فرا رسیدن ماه محرم و تاريخ غم بار تاسوعا و عاشورا و شهادت مظلومانه سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش را به مسلمانان و آزادی خواهان تسلیت می گوییم.محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی است! ماه عشق و شور و فریاد است! ماه آمیختن با خون و آمیختن عشق است. محرم ماه قیام و پیام است كه دل‌هاي شيداي نیكان و مشتاقان را به سوى مراد و محبوبشان معطوف مي سازد، ایام حماسه و عاطفه با فرا رسیدن این ماه آغاز مي‌گردد تا شیفتگان معرفت و عاشقان ایثار را با كاروان كربلا همراه و هم نوا سازد، تا شور و شعور عاشورایى، ديگر بار احیاء گردد و ارادت علاقه‏مندان به سرور و سالار صاحب ‎دلان فزوني یابد و روح انسان‏ها از زندان نفس رهانیده شود .عاشورا سالروز عروج خونین سبک بالان عاشقی است که با شهادت خویش حماسه جاودانه و با شکوهی در تاریخ آفریدند. عاشورا چشمه نوری است که سیاهی ها و تاریکی ها را از جان می شوید و زلالی و پاکی را سخاوتمندانه به آن هدیه می کند. فریاد سرخی که از خاک تفتیده کربلا برخاست، طنین بیدارباشی بود که تمامی اعصار و قرون را درنوردید و با رنج مظلومان تاریخ آمیخته شد و به ابدیت پیوند خورد. نه کربلا به یک سرزمین محدود می شود و نه عاشورا در غروب یک روز پایان می یابد.کربلا صحنه نمایش رویارویی حق و باطل و حماسه پرشکوه جانبازی و شهادت طلبی است. کربلا نمایش رویارویی دو جبهه است که یکی در قامت استوار حسین بن علي علیه السلام تجلّی می یابد و دیگری در وجود یزید تبلور می یابد. نبض زمین در کربلا می تپد و کل کاینات در کربلا خلاصه می شود. کربلا محراب عبادت دل باختگان است. کربلا سکویی است که کربلاییان و عاشوراییان را از خاک تا افلاک و از زمین تا عرش برین پرواز می دهد. کربلا مدرسه ای است که درس چگونه ماندن و چگونه رفتن را به ما می آموزد و پایداری و پاسداری را یاد می دهد.

دژ استواري که آدمی را در برابر خطا و گناه و پلیدی و زشتی حفاظت می کند تقوا است و حسین علیه‌السلام بهترین آموزگاری بود که عملاً آموخت تقوا، گوشه نشینی و عزلت و دوری از جامعه نیست؛ بلکه موهبتی است که با بصیرت، دانایی و ستیز دائم با هواهای نفسانی و مفاسد اجتماعی به دست می آید. حسین بن علي علیه السلام مظهر تقوای الهی و نمونه اعلای وارستگی و پارسایی است وباید تقوای حقیقی را در مکتب حسینی بیاموزیم و آموزه های عاشورا را الگوی رفتارمان قرار دهیم.با اميد اينكه با تاسي به سيره آن حضرت و درك پیام عاشورا،كه همان حفظ آزادگی و شرافت انسانی است؛ توجه داشته باشيم كه انسان تا اسیر نادانی و گم راهی بوده و دل بستگی به دنیا پرده های سیاه بر چشم و دل او افکنده باشد، هرگز مسیر تکامل را نخواهد پیمود و به هدف های متعالی و انسانی نخواهد رسید.

 

 

از سوي ديگر عاشورا مظلومانه‌ترين و جانگدازترين تراژدي تاريخ است. در اين واقعه جانسوز، فضيلت‌ها را سر بريدند، عدالت و امامت را بر نيزه كردند و همه ارزش‌هاي والاي الهي و انساني را به مسلخ بردند. با شلاق شقاوت، تن مظلوم عدالت را خستند. با نيزه نيرنگ ، پيكر مجروح حقيقت را دريدند و با شمشير ستم، تجسم تقوا و راستي را در قربانگاه خونين كربلا، مظلومانه به خاك و خون كشيدند.

حال و هواي اين ايام عاشقان ابا عبدالله (ع) را بي تاب کرده و در لبيک به نداي « هل من ناصر ينصرني » به سوگ و ماتم مي نشينند ، بغض‌ها گلوی محبین حضرتش را می‌فشارند و قلوبشان تنگ و نالان شده و این نوا شنیده می‌شود:

 

باز این چه شورش است که در خلق عالم است

باز اين چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است

 

نهضت عاشورا حقیقتی را آشکار کرد که در هجوم ابرهای فتنه و تحریف گم شده بود. عاشورا نمایش پرشکوه عشق است که با ایثار و از خودگذشتگی حسین علیه السلام و یاران فداکار آن حضرت در صحنه کربلا خلق می شود.حماسه کربلا حقیقتی را در کهکشان عشق و خون به تصویر کشید تا دیگر کسی برای چشم پوشیدن از آفتاب حقیقت، بهانه ای نیابد. کربلا صحنه وقوع حماسه جاویدی است که وجدان انسان های آگاه، صلابت آسمانی اش را ستایش می کند و در برابر قداست و عظمت آن سر تعظیم فرود می آورد. نام آنانی که در معراج کربلاتن به خاک سپردندو به افلاک پرکشیدند،بعدازگذرقرن ها هم چنان بر تارک تاریخ می درخشد.عاشورا برای ما تنها یک حادثه نیست؛ بلکه نوعی فرهنگ و تاریخ آغازی دیگر است. حادثه عاشورا هرچند در زمانی بسیار کوتاه تحقق یافت و بیش از نیم روز دوام نیافت، امّا عمق حادثه چنان روایت تلخی را به تصویر می کشد که توجّه همه عالم را به خود معطوف می سازد و چنان شور و حرکتی می آفریند که همه قیام های حق طلبانه و آزادی خواهانه از سرچشمه اش آب می خورد و بر محور آن می چرخد. این وظیفه ماست که فرهنگ عاشورا و پیام کربلا را خوب بشناسیم و سرمشق زندگی خود قرار دهیم.