عضویت در خبرنامه

اخبار سایت

از ظرفیت تشکل های تعاونی در اخذ تصمیمات استفاده کنید

559  تعداد بازدید  |  سه شنبه 15 آبان ماه 1397

معاون اول رئیس جمهور دستورالعملی صادر کرده است که در هنگام صدور بخشنامه ها، نظرات تشکل ها به خصوص اتاق ها اخذ شود

رئیس اتاق تعاون ایران در نشست هم‌اندیشی مشترک با محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی و تعاونگران حوزه کشاورزی با بیان اینکه بخش اعظم تولیدات کشاورزی توسط تعاونی‌ها انجام می‌شود ، بخش کشاورزی را در حوزه تعاون از بخش های  مهم و فعال آن برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران،  با یادآوری اینکه بر اساس احکام برنامه پنجم توسعه، قرار بود سهم تعاونی ها از اقتصاد به ۲۵ درصد برسد که این هدف محقق نشده است، تصریح کرد: یکی از الزامات رسیدن به سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد، رسیدن سهم تعاونی های کشاورزی به ۶۵ درصد از تولیدات کل کشاورزی کشور بود که این هدف، هنوز محقق نشده و برای تحقق آن، نیازمند حمایت جهاد کشاورزی هستیم.

عبداللهی با اشاره به تصویب سند توسعه بخش تعاون در هیات دولت و تاکید رئیس جمهور بر اجرای آن اظهار داشت: یکی از تکالیف وزارت جهاد کشاورزی در این صنعت، واگذاری ۵۰ درصد اراضی قابل کشت و احیاء از سوی دولت به تعاونی ها بود که این تکلیف قانونی نیز محقق نشده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از تکالیف وزارت جهاد کشاورزی در سند توسعه بخش تعاون، واگذاری ۴۰ درصد توزیع محصولات کشاورزی به فروشگاه های تعاونی مصرف بود که این تکلیف، محقق نشده و وزارت جهاد کشاورزی باید در تسریع آن جدیت داشته باشد.

رئیس اتاق تعاون ادامه داد: یکی از مشکلات تعاون‌گران این است که تصمیمات وزارت جهاد کشاورزی با حضور انجمن های کشاورزی اخذ می شود که گستردگی این انجمن ها به اندازه تشکل های تعاونی نیست؛ لذا درخواست داریم از ظرفیت تشکل های تعاونی در این بخش ها استفاده شود.

عبداللهی گفت: معاون اول رئیس جمهور دستورالعملی صادر کرده است که در هنگام صدور بخشنامه ها، نظرات تشکل ها به خصوص اتاق ها اخذ شود. بنابراین درخواست داریم وزارت جهاد کشاورزی از تشکل های تعاونی زیرمجموعه قانون تعاون به اندازه تشکل های زیرمجموعه سازمان تعاون روستایی حمایت داشته باشد.