عضویت در خبرنامه

اخبار سایت

تبریک اتحادیه امکان به مناسبت عید سعید قربان

166  تعداد بازدید  |  یکشنبه 20 مرداد ماه 1398

عیدقربان، جشن رهیدگی از اسارت نفس و شکوفایی ایمان و یقین بر همه ابراهیمیان مبارک باد.

عید قربان، پاکترین عیدها و عید سرسپردگی و بندگی خداوند متعال است. عید قربان یادآور آزمایش سخت و سنگین الهی از حضرت ابراهیم خلیل الله(ع) است که غلبه تعبد و بندگی را بر هوای نفس و لذایذ دنیوی به تصویر می کشد.پیامی از سوی خالق یكتاست كه بر اساس آن انسان با دل بریدن از دنیا و دل سپردن به فرمان حضرت دوست، می تواند به عالی ترین درجات که همان قرب الهی است دست یابد.

عید قربان، عید تن و جان سپردن در راه پروردگار، رهایی از هوای نفس، خوار شمردن لذایذ گذرای دنیوی، رهایی از حصار تنگ خودخواهی، تکبر و اطاعت از اوامر خداوند رحمان که به عنوان باشكوه‌ترین و زیباترین جلوه تعبد و اطاعت در برابر معبود و عالیترین مرحله بندگی و عبودیت به درگاه حضرت باریتعالی است.

عالی ترین شور در یک انسان ایمان است و حج بلندای بیکران ایمان انسان به خالق یکتاست و اهدای قربانی به آستان دوست، محو کامل خود مداری و خودخواهی و صحنه تلاش مداری، کمال و عدالت جویی است که در عید قربان تجلی یافته است.

در این روز حج گزار، اسماعیل وجودش را قربانی مى كند تا سبكبال شده و از اسارت نفس به سوی شكوفایی ایمان و یقین پر گشاید. عید قربان در حقیقت عید رهیدگی و آزادی از زندان پلشتی ها و حرکت به سمت رحمت و مغفرت الهی است.

 بی جهت نیست كه امام راحل عظیم الشان(ره) به عنوان چهره اعجاز نمای قرن اخیر درباره عید قربان می فرمودند: ''عید قربان، عیدی است كه انسان های آگاه را به یاد قربانگاه ابراهیمی می اندازد؛ قربانگاهی كه درس فداكاری و جهاد در راه خدای بزرگ را به فرزندان آدم و اصفیا و اولیای خدا می دهد." در عيد قربان يك قدردانى بزرگ الهى نهفته است از پيامبر برگزيده حضرت حق، حضرت ابراهيم (ع) كه آن روز ايثار كرد؛ اين ايثار و اين گذشت، يك نماد است براى مؤمنانى كه مي خواهند راه حقيقت را، راه تعالى را، راه عروج به مدارج عاليه را طى كنند، بدون گذشت امكان ندارد.

دست فروشوئيم و هر آنچه را كه خداي تعالي بر آن امر نموده، بر پاي داريم تا در زمره صابران قرار گيريم. همصدا با هزاران ميهمان پروردگار، معترف به فرمانروايي و خداوندي‌اش،

از صميم جان فرياد بر مي‌آوريم :

"لبيك اللهم لبيك، لبيك لا شريك لك لبيك، انّ الحمد و النعمة لك و المك، لا شريك لك لبيك."

اتحادیه امکان، فرارسيدن دهم ذي الحجه عيد قربان، عید تن و جان سپردن در راه پروردگار، جشن رهيدگي از اسارت نفس و شكوفايي ايمان و يقين را به تمامي هموطنان و مسلمانان جهان تبريك و تهنیت عرض می نماید.