shared.root-header.address
shared.root-header.telephone
جستجو

افزایش نگران کننده اجاره مزارع سبز گندم برای چرای دام

افزایش نگران کننده اجاره مزارع سبز گندم برای چرای دام

افشین صدر دادرس با تاکید بر اینکه دامداران دام کوچک سهم اندکی از نهاده‌های دولتی دارند، اظهار کرد: سهم اندک دامداران دام کوچک از نهاده‌های دامی دولتی همراه با خشکسالی شدیدی که کاهش مراتع را به دنبال داشته، تولیدکنندگان را با مشکل روبه‌رو کرده است.

وی ادامه داد: بخش بزرگی از جمعیت دام کوچک کشور وابستگی زیادی به مراتع دارد و رخ دادن خشکسالی به معنی از دست رفتن منابع تعلیف برای آن‌ها است.

صدر دادرس با اشاره به گزارش‌های سازمان هوا شناسی کشور درباره سال آبی، افزود: گزارش این سازمان نشان می‌دهد 10 استان کشور با کاهش 50 درصدی بارندگی و 6 استان با کاهش 40 درصدی بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه هستند و این به معنی خشکسالی قطعی و خشکی مراتع است.

به گفته وی؛ در این شرایط بهترین اقدام تعلیف دستی دام است، اما سهم دامداران دام کوچک از نهادهای دولتی بسیار ناچیز و قیمت آن‌ها در بازار آزاد بسیار بالا است.

صدر دادرس تصریح کرد: به عنوان نمونه قیمت هر کیلوگرم جوی دولتی یک هزار و 700 تومان و قیمت آن در بازار آزاد بیش از 6 هزارتومان است.

وی معتقد است؛ روی آوردن دامداران به منابعی که با هزینه کمتر امکان تامین خوراک دام را برای آن‌ها فراهم کند امری طبیعی است و اکنون یکی از این منابع مزارع سبز گندم هستند.

صدر دادرس افزود: ناامیدی کشاورزان از قیمت مصوب مناسب خرید تضمینی گندم، آ‌ن‌ها را ترغیب کرده که مزارع خود را با قیمتی که برای هر دو طرف مورد قبول باشد برای چرای دام اجازه دهند.

وی اقدام گندمکاران را قابل دفاع دانست چراکه سال‌هاست گندمکاران از قیمت مصوب خرید تضمینی گندم ناراضی هستند و آن را متناسب با هزینه تمام شده تولید و نرخ تورم نمی‌دانند.

صدر دادرس با بیان اینکه ما ماه‌ها پیش شرایط کنونی را پیش‌بینی و به مسئولان هشدار داده بودیم، گفت: ماه‌ها پیش بود که با رصد بارندگی‌ها و دانستن ناچیز بودن سهم دامداران دام کوچک با ارسال نامه به مسئولان به آن‌ها درباره اتفاقات امروز هشدار دادیم، اما گوش شنوایی نبود.

 وی یادآوری شد: این اولین باری نیست مسئولان به هشدارهای بی توجه هستند و ما قبلا هم درباره انباشت دام و نتایج آن بر تولید اعلام خطرکرده و راهکار ارائه دادیم.

صدر دادرس با بیان اینکه گرانی در بازار در حالی که در دامداری‌ها انباشت دام وجود دارد نشان از مدیریت ضعیف است.

وی راهکار پیشنهادی را تولیدکنندگان را خرید دام از دامداران و عرضه و فروش آن به بازار با قیمت واقعی عنوان کرد.  

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور گفت: خشکسالی، کمبود و نبود نهاده‌های دامی، انباشت دام و گرانی بی‌قاعده گوشت قرمز واقعیت‌های هستند که برای دانستن آن‌ها نیاز به بررسی چندانی نیست و راهکارهای کارشناسی قابل قبولی نیز برای آن‌ها وجود دارد، اما چرا مسئولان به آن‌ها نمی‌پردازند عجب بوده و قابل قبول نیست.

انصراف از نظر
دسته بندی ها
فیلترها
Sort
display