shared.root-header.address
shared.root-header.telephone
جستجو

رشد 9500 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 9500 واحدی شاخص بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته روند آهسته اما رو به رشد را در پیش گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل با افزایش 9500 واحد به رقم یک میلیون و 393 هزار و 951 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با افت 50 واحدی به رقم 376 هزار و 469 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 566 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 4.9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 450 هزار فقره معامله و به ارزش 3699 میلیارد تومان دادوستد کردند.

ارزش معاملات امروز در فرابورس هم بیش از 2816 میلیارد تومان شد، با این حساب ارزش معاملات دو بازار از 6300 میلیارد تومان فراتر رفت.

امروز در بورس تهران شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 69 صدم درصد رشد کردند؛ این دو شاخص با معیار هموزن فقط یک صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 73 صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس یک درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس به اندازه 27 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، گل گهر، ملی مس ایران، پتروشیمی نوری، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی شازند و چادرملو همگی بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را داشتند.

با نگاهی به معاملات فرابورس ایران امروز شاخص کل در فرابورس با رشد 137 واحد به رقم 19 هزار و 808 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 106 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس هم به بیش از 356 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 1.9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 264 هزار نوبت معامله و به ارزش 2917 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، فرابورس ایران، صنعتی مینو و ذوب آهن اصفهان بیشترین اثر تقویتی را بر شاخص فرابورس را داشتند و نماد سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه بازار سرمایه محل ریسک و نوسان است، بنابراین عمده کارشناسان توصیه می‌کنند مردم برای حضور در بازار سرمایه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد شوند. در حال حاضر 210 صندوق زیر مجموعه بورس حضور دارند که انواع صندوق‌ها با درآمد ثابت، صندوق‌های مختلط و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و نیز شرکت‌های بازارگردانی وجود دارند که کسانی که سرمایه‌های خرد و اندک دارند و وقت کافی برای بررسی روند بازار ندارند، می‌توانند از طریق صندوق‌ها وارد شوند تا از ریسک‌ و نوسانهای شدید بازار در امان بمانند.

اما در عین حال این نکته هم قابل ذکر است که در دنیا در مقابل هر سهامی که در بورس وجود دارد حداقل سه صندوق وجود دارد که آن را حمایت می‌کنند، اما در کشور ما تعداد شرکت‌های حاضر در بورس به بیش از 720 شرکت رسیده، اما تعداد صندوق‌ها فقط 210 صندوق است، بنابراین مردم مجبورند مستقیم وارد خرید سهام شرکت‌ها شوند. اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که مردم از طریق سهام عرضه اولیه و همچنین سهام هلدینگ‌های چند رشته‌ای وارد بورس شوند تا میزان ضرر آنها در ریزش‌های بورس کاهش یابد.

همچنین با توجه به ریزش بازار از سال گذشته تاکنون اکثر سهام موجود در بازار ارزنده شده و به کف قیمت رسیده‌ است، اما در عین حال باید با مشورت افراد خبره و امین سرمایه‌گذاری در بورس انجام شود.

انصراف از نظر
دسته بندی ها
فیلترها
Sort
display